Årets rapport från Nils Holgersson har nu kommit gällande elnätsavgifter. Rapporten gör gällande att ”Elnätsavgifterna fortsätter stiga kraftigt 2026 – effektavgifterna slår hårt” och att genomsnittsökningen i hela Sverige blev 8% jämfört med 2025.
Vi på Degerfors Energi vill härmed avisera att detta inte gäller för alla elnätsbolag. Den 1 januari 2022 hade vi inte börjat med införandet av effektavgifter. I det årets rapport låg våra avgifter på 90,7 öre/kWh jämfört med landets medel som då låg på 95,7 öre/kWh.
Från hösten 2022 fram till hösten 2025 har vi infört effektavgifter i flera steg där kunder med abonnemang om 16-25A var sist ut. Detta gäller inte lägenhetsabonnemang som fortfarande inte har någon effektavgift.
I årets rapport kan man läsa att vi ligger på 103 öre/kWh medan snittet i landet hamnar på 131,7 öre/kWh. Detta gör att vi de senaste fem åren har ökat våra avgifter med 15,9% jämfört med hela landets snittpris som ökat med 37,6%.
Degerfors Energi kan stoltsera med att ha lägst elnätsavgifter i Örebro Län. Vi kan kosta på oss att även räkna in våra grannar i Värmlands Län och ändå vara billigast.

Nils Holgerssonrapporten är en sammanställning där man kan jämföra olika avgifter mellan olika kommuner. Det finns rapporter för El, VA, Avfall, Fjärrvärme och Totalt alla tillsammans.
Vill du läsa mer gå in på: https://nilsholgersson.nu/